Лохина = 6-9 x Га

Джмелі (рід Bombus), на відміну від бджіл, використовують вібрацію для запилення рослин сімейства вересових – до них відноситься й лохина, тому вони вважаються більш ефективними запилювачами.

Результати дослідження, що будо проведене факультетом біологічних наук Університету Мена, (м. Ороно, штат Мен, США).

Основною метою дослідження було визначення ефективності запилення (% зав’язуванності, % зібраних ягід, вага ягід, кількість насіння на одну ягоду, час обробки квітів) при різній щільності розміщення колоній джмелів, що зіставні з показниками при рекомендованому розміщенні бджіл, яке становить 5-10 (в середньому 7,5) вуликів на гектар.

Джмелі (Bombus impatiens) показали себе дуже ефективними запилювачами протягом усіх 5 років, поки їх досліджували в якості альтернативи бджолам (А. Mellifera). Вони працювали нарівні або краще, ніж бджоли за всіма основними параметрами оцінки ефективності запилення: відсоток зав’язуванності, відсоток врожаю зібраних ягід (в співвідношенні з середнім результатом минулих років), вага ягід, кількість насіння на ягоду і час обробки квітки. Під час вивчення ефективної щільності розміщення, було виявлено, що навіть при щільності в 5 колоній на гектар, показники джмелів можна було порівняти з показниками бджіл при щільності 7,5 вуликів на гектар.

Польові спостереження показали, що джмелі працювали в помірний і навіть сильний дощ, тоді як бджоли – ні. Джмелі починали проявляти активність раніше вранці і при більш низьких температурах, ніж бджоли. Найраніший час, в який була відзначена робота джмелів – 06.00 при 11 ° C, а для бджіл – 07.00 при 17 ° C.

Під час спостережень всі польоти джмелів були збором пилку. На контрасті, у бджіл тільки три польоти були за пилком лохини вузьколистої, а решта 97 – за нектаром.

Також дослідження показало, що джмелі обробляють значно більше квітів, ніж бджоли, тому що в типовій колонії джмелів 200 робочих особин, включаючи ≈120 збирачів; тоді як бджолиний вулик зазвичай містить 10 000-25 000 особин, з яких тільки 25% є збирачами. З огляду на середню кількість джмелів і бджіл, які спостерігаються на квадратний метр квітів в хвилину протягом всього дослідження, а також те, що джмелі продемонстрували такі ж показники ефективності, як бджоли, і навіть кращі за всіма параметрами ефективності запилення, можна сказати, що при запиленні лохини вузьколистої один джміль дорівнює 10-20 бджолам.

Джмелі показали себе як відмінна альтернатива для запилення лохини вузьколистої. Вони збирали пилок в середньому з 11 квітів в хвилину, на відміну від бджіл, які відвідували за цей час 8 квітів та збирали не пилок, а нектар. Також джмелі продемонстрували велику відданість квіткам лохини – вони постійно відвідували саме їх, незважаючи на велику кількість інших квітів (бджоли частіше відволікаються на інші квіти). Іншою цінною перевагою джмелів стало те, що вони працюють при більш низьких температурах, починають раніше і закінчують пізніше та працюють навіть під час помірних дощів на відміну від бджіл.

Джерело: http://www.bioone.org/doi/full/10.1603/0022-0493-94.3.609