Журавлина = 6-9 x Га

Журавлина великоплідна – довгоживуча багаторічна культура, що вирощується на піску, торфі або іншому органічному матеріалі, нижче рівня землі та в оточенні ровів і дамб. Ягоди журавлини продають в свіжому вигляді, в вигляді сушених , консервованих, заморожених ягід та соку.

Вирощування журавлини включає в себе створення конструкцій з утоплених нижче рівня землі ємностей, що оточені дамбами, для забезпечення збору врожаю за допомогою затоплення водою. Ці багаторічні рослини ростуть низько та утворюють вічнозелений килим. Квіти, що опущені вниз, складаються з чотирьох базально злитих чашолистків – рожевих або зелених, чотирьох пелюсток від білого до рожевого та восьми коричнево-помаранчевих пористих пиляків, які формують кільце навколо однієї маточки. Пильовики журавлини, як і багатьох рослин сімейства вересових, пористі та найкраще віддають пилок, коли їх запилюють за допомогою вібрації або дзижчання на частоті 262 Гц. Важкі, липкі зерна пилку формують групи з чотирьох зерен в конфігурації тетрада. Квіти журавлини ростуть на вертикальних гілках рослини, що стелиться. Зазвичай формується від 5 до 7 квіток на гілку, та тільки з 1-3 квітів зав’язується ягода.

На час вирощування журавлини зазвичай орендують колонії медоносних бджіл для запилення. Однак ефективність застосування саме бджіл для запилення журавлини викликає сумніви.

Квітка журавлини вважається достатньо запилена з точки зору зав’язуванності ягоди та її ваги, якщо на ії рильце потрапляє 8 або більше тетрад пилку, і 16 – з точки зору кількості насіння. Під час експерименту в теплиці, за допомогою спостереження за поведінкою медоносних бджіл, було виявлено, що за один візит вони зазвичай приносять 10 тетрад пилку.

Однак, медоносні бджоли-далеко недосконалі запилювачі в зв’язку з погодними умовами. Вони рідше вилітають за кормом при температурі нижче 21 ˚C, в дощ, сильний вітер або в хмарні дні, чи не вібрують під час запилення і недостатньо ефективні для запилення квітів з пористими пильовиками, як у журавлини. Медоносні бджоли частіше прилітають на журавлину заради нектару, ніж заради пилку.

Джмелі (вид Bombus) можуть бути повноцінною альтернативою для запилення журавлини – вони переносять більше пилку (60 тетрад) за один візит на квітку журавлини. Така перевага досягається за рахунок більшого розміру і більш густого ворсу в порівнянні з бджолами. Крім того джмелі здатні добувати корм в більш холодних погодних умовах, і запилювати за допомогою вібрації.

Результати дослідження “Порівняння ефективності джмелів і медоносних бджіл в запиленні орегонської журавлини”

Журавлина не може запилитисявзагалі без запилювачів: жоден з 13 квітів, обгорнутих в пакет, не виробив ягід.

Джмелі (B. vosnesenskii) збирали більше журавлинною пилку, ніж пилку з нецільових рослин в порівнянні з медоносними бджолами.

Діаграма: Відсоток пилку журавлини в пилку, що був зібраний джмелями (Bombus) і медоносними бджолами (Apis)

   Bombus                                               Apis

Дане дослідження показує, що джмелі є ідеальними обпилювачами журавлини.

Джерело: https://ir.library.oregonstate.edu/xmlui/handle/1957/27292