Чорна смородина = 6-9 x Га

Запилення – особливо важливий фактор для збільшення врожаю чорної смородини, тому що більшість вирощуваних в даний момент культур є клонами з високою здатністю до самозапліднення, але з низькою здатністю до самозапилення. Робота комах дуже важлива для транспортування пилку на рильця навіть для тих сортів, що самозапилюються, тому що кількість пилку, яка потрапляє на рильця квітів за допомогою запилення комахами, в середньому в три рази більше, ніж в разі самозапилення.

Після такого запилення зав’язується більше ягід на одній китиці, а також збільшується середня вага ягід. Крім кількості ягід, для врожаю також економічно важлива якість. Якість чорної смородини залежить переважно від розміру ягід, тому що недостатнє або слабке запилення не призводить до деформації ягід, як це буває з іншими видами фруктів.

Результати дослідження “Зміни врожаю різних сортів чорної смородини (Ribes Nigrum L) в залежності від умов запилення” (Факультет ботаніки Університету сільського господарства, Люблін, Польща).

 

Вага 100 грамів ягід 8 сортів чорної смородини в залежності від способу запилення (середні значення)

За всі роки досліджень найвищий відсоток великих ягід (> 12 та 10-12 мм) отримано з кущів з вільним запиленням і кущів, що були запилені однієї джмелиної маткою. Вага 100 ягід з кущів, що були запилені різними комахами, склала 84,4 г і це лише трохи вище ваги ягід з кущів, запилення яких було здійснено однією джмелиної маткою (82,9 г). Такі схожі результати за вагою ягід та структурою врожаю чорної смородини після вільного запилення і після запилення однієї джмелиної маткою, вказують на позитивну роль для запилення присутності навіть невеликого числа комах запилювачів. 

У всі роки експерименту всі абсолютно ізольовані кущі дали мало ягід великих розмірів – лише 40-60%. Також вага ягід у рослин з самозапиленням була значно нижче ваги ягід від рослин з вільним запиленням (на 13%). На думку ряду авторів, середня вага ягід, які зав’язуються від квіток, що запилюються комахами, на 10-50% вище ваги ягід з квіток, що самозапилюються. Таким чином, за рахунок більш високої ваги ягід і, в цілому, більш високої якості врожаю, отриманого в результаті запилення за допомогою комах, можна компенсувати вартість оренди джмелів для запилення. Більш високі врожаї від рослин, що запилюються комахами, показують необхідність забезпечення ділянок чорної смородини додатковими комахами-запилювачами.

Джерело: http://apimondiafoundation.org/foundation/files/086.pdf