Малина = 6 x Га + 2 вулики на 1 га через 1,5 місяці

Рослини малини виробляють сукупний плід, що складається з декількох костянок, кожна з яких повинна запилюватися індивідуально. Комерційні сорти малини здатні до самозапилення, але, без допомоги комах, запилюються тільки верхні маточки, а внутрішні (приховані) маточки залишаються недорозвиненими, внаслідок чого плід деформується і втрачає товарний вигляд. Завдяки комахам збільшується кількість кісточок і загальна вага ягід, а також може розвинутися метаксенія (посилений розвиток материнської тканини внаслідок запилення пилком іншої культури), що в підсумку дає ще більшу вагу ягід. Отже, запилення за допомогою комах може забезпечити економічно значуще підвищення врожаю малини.

Результати дослідження “Вплив використання комерційних джмелів в якості додаткових запилювачів малини” (Шотландський інститут дослідження врожаю (Scottish Crop Research Institute, SCRI)).

В даному дослідженні було вивчено ефект комерційно вирощених колоній джмелів на полях малини в центральній Шотландії. Було досліджено вплив присутності цих колоній на місцеві спільноти запилювачів, а також була проведена оцінка врожаю з точки зору товарності та якості малини.

Багато запилювачів були виявлено під час спостереження за квітами малини, включаючи кілька бджіл-одинаків і мух-дзюрчалок (Syrphidae). Однак 99% особин належало або до медоносних бджіл A. mellifera або до роду Bombus. Були представлені як мінімум 9 видів соціальних бджіл, але більшу частину склали представники трьох категорій видів – джмелі B. Terrestris/B. Lucorum, джмелі B. Pratorum та медоносні бджоли A. Mellifera.

Як і передбачалося, кількість квітів, відповідно до вихідного підрахунку, вкрай позитивно корелювало з вагою товарних ягід, що були зібрані в другий період звіту. Після того, як урожай був стандартизований шляхом ділення даних щодо врожаю на кількість готових до запилення квітів у відповідний період звіту, збільшення середнього врожаю внаслідок допуску комерційних джмелів склало 27,03%.

Економічна вигода

Розрахунок значень параметрів в залежності від статусу колоній, був використаний, щоб обчислити зміни в урожаї, викликані статусом комерційних колоній, у гіпотетичній ситуації, якби урожай на ділянці в день збору за відсутності комерційних колоній був би 3,11 (середнє значення в ті тижні , коли колонії були закриті) і всі інші фактори залишилися б незмінними.

В цьому випадку урожай малини підвищився б з 1 286,4 г до 1 393,7 г на ділянку на день збору, тобто на 107 г або на 8,3%. При тій щільності, з якої висаджені кущі малини в (приблизно 780 ділянок на гектар), це дає збільшення врожаю на 83,7 кг за кожен збір. Оскільки середня кількість звітних дат, в які урожай був вище 0, для кожної ділянки був 9, загальне середне збільшення протягом 6 тижнів дослідження було б 753,3 кг. При ринкової вартості першокласної малини в 2010 році приблизно 6 фунтів / кг (при продажу в вигляді свіжих ягід), це могло б дати збільшення валового прибутку на 4 520 фунтів / га. Вартість забезпечення колоніями джмелів при щільності, використаної в даному дослідженні, становить 336 фунтів / га. Збільшення чистого прибутку, таким чином, склало б 4 184 фунтів / га.

Джерело: http://www.bioone.org/doi/full/10.1603/EC10092