Томати = 8-10 x Га (у літній час).

Рекомендації по оцінці льотної активності джмелиних сімей «Жива країна»

Важливим критерієм якості джмелиних сімей є їх запилювальна активність. Для її визначення, після проходження сім’єю адаптаційного періоду, рекомендується проводити періодичні обліки вильоту-вльоту робочих джмелів о 8.00, 11.00 і 15.00 годині. Якщо за 15 хвилин з вулика вилітає 4 і більше робочих особин, то сім’я перебуває в робочому стані. У сонячну погоду джмелі літають більш активно, ніж в похмуру. Слід врахувати, що льотна активність джмелів коливається і в залежності від погоди, і протягом дня.

Періоди активного літа змінюються періодами відпочинку, тому про активність сім’ї слід судити за середнім показником за кілька обліків. Фуражировочні рейси здійснюються комахами весь світловий день та становляться помітно частішими пізнім ранком (до 9-11 год) і ввечері (до 16-18 год). З 12 до 14 год більшість фуражирів знаходиться в гнізді через небезпеку перегріву в цей найбільш жаркий період дня. Джмелів прийнято зараховувати до денних комах з тривалою ранково-вечірньою активністю.

При обліку кількості джмелів, щовилітають і влітають, потрібно звертати увагу на наявність обніжжя у фуражирів, які повертаються у вулик.

Рекомендації по оцінці обпилювальної ефективності джмелиних сімей «Жива країна» на рослинах томата

Квітки томатів не виділяють нектар, і джмелі відвідують їх виключно заради білкового корму – пилку. При його зборі комаха чіпляється за квітку жвалами, в результаті чого на жовтих тичинках залишаються коричневі плями некрозу. Цей слід свідчить про ефективне запиленні квітки. Роботу джмелів необхідно періодично перевіряти. Для цього вибирають контрольні секції рівномірно по теплиці і на кожній оглядають 100 квіток, що готові до запилення.

Якщо більше 60% відкритих квіток мають мітки, роботу джмелів можна вважати відмінною. Оскільки квітки у томата залишаються відкритими не один день, то при підрахунку міток вже на закритих квітках результат може бути близький до 100%.

Якщо подібні мітки відзначені у 40-60% відкритих квіток, то роботу джмелів можна вважати задовільною, тому що джміль при відвідуванні рослин створює сильну вібрацію, і пилок, що розлітається, запилює сусідні квітки. Однак, при більш низькому відсотку міток, слід подбати про встановлення додаткових вуликів або заміну вже відпрацьованих джмелиних сімей.

Влітку, при високих температурах і подовженому світловому дні, квітки виробляють пилок, який легко струшується. Це означає, що шмелю не потрібно залишатися на квітці довгий час, щоб зібрати пилок. Тому коричнева відмітка менше. Квітка, що знаходиться поруч, буде теж запилена, але на ній вже не можна буде помітити коричневу мітку.

Важливо в теплиці підтримувати оптимальні кліматичні умови для збору хорошого пилку (не тільки температура і вологість, але і подача води до рослин, так як це впливає на привабливість пилку на квітках для джмелів). Якщо пилок мало привабливий для джмелів, то у них буде менше стимулу для вильоту на квітки.

Іншими словами, льотна активність джмелів – хороший показник здорового стану культури.

 

Рекомендована кількість джмелиних сімей для ефективного запилення рослин томата:

від 5 до 7 вуликів на гектар на початку цвітіння, рекомендується доставляти вулика по 2 вулика на 3-й, 5-й, 7-й та 9-й тиждень, щоб уникнути провалів в запиленні, коли всі сім’ї в даній теплиці знаходяться або на початковій стадії розвитку, або на останній стадії природного завершення життєвого циклу.

Кількість сімей, необхідних для ефективного запилення, також залежить від кількості квіток томату в теплиці, їх привабливості.

Висока якість запилення можлива, якщо на одну джмелину сім’ю припадає близько 8 тис. квіток томату.