Диня = 3-4 x Га

Запилення мускусних динь за допомогою джмелів

Факультет ботаніки та зоології, університет Массей, Північний Пальмерстон, Нова Зеландія

Фермери Нової Зеландії підкреслюють важливість запилення для розвитку всіх сортів дині. Хоча квіти здаються тими, що самозапилюються, експерименти показали, що пилок повинен бути переданий з маточки на рильце зовнішнім агентом – або вручну, або за допомогою комах.

Земляні джмелі (Bombus terrestris), вже давно були запропоновані в якості корисної альтернативи медоносним бджолам в питаннях запилення, особливо в тепличних умовах, де вони орієнтуються набагато краще медоносних бджіл.

Метою даного дослідження було вивчення продуктивності джмелів на динях, що вирощені у теплиці, щоб виміряти їх корисність для запилення і визначити попередню щільність розміщення вуликів для майбутніх поставок цих джмелів.

Дослідження довело, що джмелі є чудовою альтернативою медоносним бджолам або ручному запиленню в тепличному виробництві мускусної дині. Вони продовжують працювати в похмуру погоду, на відміну від медоносних бджіл. Крім того, на відміну від медоносних бджіл, їх не потрібно навчати протягом декількох днів знаходити вхід в теплицю. Робочі джмелі не втрачали дорогу до свого вулика в однорідному середовищі парника, їх не турбували люди, що працювали поруч або перед їх вуликами. Не було відзначено випадків укусів джмелями або переслідування людей з боку джмелів. Вулики медоносних бджіл досить великого розміру, тому вони перегріваються і бджоли можуть дезорієнтуватися.

При запиленні джмелями 10% від загального врожаю динь були недостатньо великого розміру, в той час як при використанні медоносних бджіл такий показник досягав 53%.