Кавун = 3-4 x Га

Виробництво насіння кавуна: порівняння між двома комерційно доступними запилювачами

Факультет ентомології і Факультет садівничої науки Університету штату Північна Кароліна, Ралі, США, 1998 рік.

Були проведені дослідження з метою порівняти ефективність медоносних бджіл і джмелів та кількість візитів бджіл і джмелів на зав’язуваність насіння в кавуні. Бджіл та джмелів також порівнювали з двома контрольними групами: без відвідувань (без запилення за допомогою комах) і необмежене відвідування (відкрите запилення).

 

Результати

Середня кількість насіння на кавун для медоносних бджіл і джмелів, і в контрольних групах – при відкритому запиленні та без візитів, в середньому за 2 роки і шість повторів.

Бджоли, джмелі, контрольна група відкритого запилення, контрольна група відкритого запилення без візитів *

* Всі плоди (квіти) були скинуті

х – значна відмінність від контрольної групи відкритого запилення

По вертикалі – середня кількість насіння на плід, по горизонталі – кількість візитів запилювачів на квітку (крайній правий стовпчик – необмежене).

Набір насіння був значно вище після візитів джмелів, у порівнянні з візитами медоносних бджіл, а збільшення кількості візитів будь-якого виду запилювачів значно збільшило середній набір насіння.

У дослідженні набір насіння показав сильну залежність від кількості візитів запилювачів; в міру того як кількість візитів медоносних бджіл або джмелів збільшувалася з 1 до 18, було відзначено досить значне збільшення кількості зрілих насіння, які розвивалися в міру дозрівання плоду. Коли візити бджіл були попереджені (контрольна група без візитів запилювачів), всі квіти були скинуті. Був встановлений той факт, що незапиленні гарбузові квіти не будуть виробляти плоди.

Тип запилювачів також мав великий вплив на виробництво насіння кавуна. Плоди з квітів, що відвідали джмелі, давали незмінно високі набори насіння, ніж ті, які відвідали медоносні бджоли, якщо порівнювати рівні кількості візитів. Аналіз кожного типу запилювачів, виходячи з кількості візитів в різних комбінаціях показав, що потрібно, принаймні, 18 візитів медоносних бджіл, але тільки 12 візитів джмелів, щоб здобути середню кількість насіння, порівнянне з показниками відкритого запилення.

Це дослідження ясно показує:

1) потреба в запиленні за допомогою медоносних бджіл або інших запилювачів у виробництві баштанних культур, таких як кавун,                                                           2) значення ефективного і рясного запилення для збільшення виробництва насіння,       3) потенційну цінність джмелів в польовому запиленні кавуна та інших баштанних культур.