Фунгіциди виявились найсильнішим фактором, пов’язаним із різкою загибеллю бджіл, здивувавши вчених та ставши ще однією загрозою для цих надважливих запилювачів

Автор: Деміан Карінгтон (Damian Carrington), редактор розділу «Захист навколишнього середовища» міжнародного видання the Guardian 

Бджоли запліднюють 75% усіх продовольчих культур, але останніми роками спостерігається занепокоєння їх кількістю. Фотографія: Lewis Whyld/PA

 

Звичайні фунгіциди виявилися найсильнішим фактором, пов’язаним із різкою загибеллю бджіл по всій території США, згідно з першим дослідженням в масштабі ландшафту.

Цей неймовірний результат викликав стурбованість експертів, які досліджують бджіл, оскільки фунгіциди спрямовані на гриби, плісняву та борошнисту росу, а не на комах, – але виявляється, що вони можуть завдати великої шкоди. Як саме фунгіциди вбивають бджіл, зараз вивчають, але швидше за все це відбувається тому, що під їхнім впливом комахи стають більш сприйнятливими до смертоносного паразиту нозема (nosema), або тому, що фунгіциди посилюють токсичність пестицидів.

Занепад популяції бджіл та інших запилювачів є тривожним явищем, оскільки вони запилюють близька 75% всіх продовольчих культур, причому половина запилення здійснюється дикими видами. До причин загибелі бджіл відносять пестициди, знищення природних ареалів існування, хвороби та зміну клімату, але відносно мало досліджень було проведено щодо того, який з цих чинників є найбільш руйнівним.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі «Праці Королівського товариства Б» (Proceedings of the Royal Society B – одне з багатьох періодичних видань Лондонського королівського товариства) було використано статистичні методи на основі машинного навчання для того, щоб проаналізувати ролі 24 різних факторів, які пояснюють загибель популяції чотирьох видів джмелів, за якими спостерігали на 284 ділянках у 40 штатах США. Ці фактори включали розташування на місцевості, висоту, тип ареалу та його пошкодження, людське населення та використання пестицидів.

«Фунгіциди стали «переможцями» в прогнозі як поширення ноземи, так і зниження популяції» – сказав Скотт МакАрт з Корнельского Університету США, який очолив це дослідження. Зокрема, хлороталоніл (сhlorothalonil) – найбільш використовуваний в США фунгіцид, виявив сильний зв’язок з ноземою, в той час як загальне вживання фунгіцидів було найбільш вірогідним передвісником загибелі джмелів.

«Я був надзвичайно здивований», – каже він. «Вочевидь, фунгіциди були недостатньо вивчені». Однак, кілька лабораторних досліджень уже виявили, що фунгіциди можуть посилювати нозему в бджіл, мабуть, за рахунок знищення їх корисних кишкових мікробів. «Ми демонструємо, що те, що ми бачимо в лабораторії, відбувається і в більшому масштабі».

«Потрібно ще багато чого вивчити щодо фунгіцидів та їхньої ролі в загибелі бджіл», – каже МакАрт. «Люди зараз не шукають відповідей у всіх місцях, де мали б».

Мет Шардлоу (Matt Shardlow) з благочинної організації по збереженню комах Buglife («Життя комах»), сказав: «Те, як люди зараз використовують земельні ресурси, чинить величезний тиск на бджіл. І як тільки ми здається почали отримувати прогрес у питанні повної заборони (в ЄС) вже доведеного фактору – неонікотиноїдних інсектицидів, – виявляється, що звичайні фунгіциди також можуть бути причиною загибелі диких бджіл. Вчені та відповідні державні структури мають відреагувати терміновими дослідженнями». Хлороталоніл є найбільш широко використовуваним пестицидним спреєм у Великобританії, в 2016 році він був розпилений на площі в 4,5 мільйони гектарів.

«Це дослідження показує, що система правового регулювання використання пестицидів, мабуть, знову нас підвела. Можливо, це відбулося тому, що тести для визначення необхідних обмежень не піддають бджіл дії пестицидів та хвороби одночасно», – сказав професор Девід Гоулсон (David Goulson) з університету Сассексу, Великобританія. Він також заявив, що це в тому числі підтримує аргумент, зроблений нещодавно головним науковим радником уряду Великобританії, щодо того, що можливі наслідки дії пестицидів в масштабі ландшафту не можуть бути передбачені під час польових досліджень та в рамках контрольованих лабораторних умов.

Докази, що свідчать про серйозну шкоду, якої завдають бджолам найбільш широко використовувані в світі інсектициди – неонікотиноїди, продовжують накопичуватися. Нове дослідження показує, що поєднання неонікотиноїдів та скорочення кормових запасів знижує рівень виживання бджіл на 50%. «Взаємодія між численними загрозами для бджіл збільшує ризик шкоди від використання пестицидів для цих корисних комах», – сказав Крістофер Коноллі (Christopher Connolly) з Університета Данді, Великобританія.

Інше дослідження показує, що неонікотиноїди зменшують виживання маток джмелів та час, якого вони потребують, щоб заснувати своє гніздо, що може зашкодити виживанню колонії в довгостроковій перспективі. В Європейській Комісії на початку 2018 року планується голосування за повну заборону неонікотиноїдів на полях, і відомо, що більшість країн, у тому числі і Велика Британія, схиляються на її підтримку.

Джерело: https://www.theguardian.com/environment/2017/dec/29/alarming-link-between-fungicides-and-bee-declines-revealed