Ми провели експеримент для вивчення впливу додаткової вентиляції в дерев’яних вуликах на ефективність роботи джмелиних сімей «Жива країна» та ділимося його результатами.
Для проведення експерименту у теплиці (с. Нові Петрівці, Вишгородський район, Київська область) розмістили джмелині сім’ї у стандартному вулику та у вулику з додатковою вентиляцією.
Кліматичні умови в теплиці залишалися стабільними протягом всього періоду спостереження та повністю відповідали оптимальним умовам для роботи джмелів у закритому ґрунті.
Через 3 тижні після установки був проведений контроль морфо-фізіологічного стану джмелиних сімей та оцінена їх фуражировочна активність.
Результати спостереження показали, що за 20 хвилин вилетіли 6 робочих особин, 4 фуражири повернулися в гніздо з обножками, що свідчить про їх ефективну роботу. Джмелина сім’я у вулику знаходилась в робочому стані, її якісні та кількісні характеристики повністю відповідали її стадії розвитку.
У вулику з додатковою вентиляцією за 20 хвилин вилетіла 1 робоча особина, один фуражир без обножки повернувся у гніздо. Сім’я перебувала у неробочому стані, кількість робочих особин, наявність у гнізді молодих маток і трутнів, а також якість і кількість розплоду свідчать про передчасне фізіологічне старіння сім’ї.
Результати спостережень показали, що додаткова вентиляція в дерев’яних вуликах негативно впливає на фуражировочну активність джмелів та призводить до раннього фізіологічного старіння сім’ї.
Використання стандартного вулика «Жива країна» забезпечує ефективну роботу джмелиної сім’ї.