ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ

Чому джмелі, а не бджоли?

На сьогоднішній день джмелі визнані одними з найефективніших запилювачів для сільського господарства. Завдяки своїй зовнішній будові вони можуть перенести в 2 рази більше пилку, ніж бджоли. Джмелі працюють з раннього ранку до пізнього вечора. Вони можуть запилювати рослини в похмуру погоду і при температурі 8-10 градусів тепла. В таких умовах медоносні бджоли воліють залишатися в укритті. Ротовий апарат джмелів характеризується більш довгим хоботком, ніж у бджіл, які, через цю особливість, не можуть запилювати ряд квіток.

Джмелі забезпечують перехресне запилення завдяки унікальній траєкторії польоту з частою зміною рослин і рядів. Для самозапильних культур відвідування джмелів також корисно, оскільки комаха струшує квітку, що призводить до оптимального запилення.

Чи виробляють джмелі мед?

Джмелі виробляють мед, але в досить малій кількості, так як вони не мають потреби в запасах на зиму, на відміну від бджіл. Мед джелів світліший, ніж бджолиний, більш легкий, менш солодкий та ароматний. У ньому міститься удвічі більше білка, сахарози та мінеральних речовин, ніж в бджолиному меді.

Скільки потрібно вуликів на гектар для ефективного запилення?

Кожна культура має свої особливості запилення. Ми рекомендуємо порадитися з нашими фахівцями що стосується умов та термінів використання джмелів у Вашому господарстві.

Які правила розміщення вуликів?

Ми рекомендуємо розміщувати вулик суворо горизонтально, без нахилу, на висоті 1-1,5 метра від рівня землі (виходячи з невеликого практичного досвіду, все ж краще розташовувати вулики на висоті близько 1 м) на підставці, де він буде добре помітний, захищений від мурах (вулик від мурах потрібно захистити додатково – наприклад, нанести на підставку солідол). Ніщо не повинно перешкоджати вильоту джмелів з вулика. При використанні одного вулика, розташуйте його на полі (городі, саду), зорієнтувавши вічко в напрямку на схід або південь. При використанні 2-3 вуликів на одному полі (городі, саду), розташуйте їх поруч, вічками в різні боки. Захистіть вулик від попадання прямих сонячних променів і конденсату. Схему розташування вуликів Ви можете дізнатися у наших фахівців.

Коли краще розміщувати вулики?

Ми рекомендуємо встановлювати вулики за 3-7 днів до початку цвітіння (у відкритому грунті) або ж з моменту розкриття квіток (в закритому грунті).

Чи є упаковка надійною?

Джмелині сім’ї “Живої Країни” відпускаються в унікальних handmade вуликах власного виробництва. Основний матеріал – фанера, яка забезпечує сухість та збереження тепла в холодну і вологу погоду, захищає джмелину сім’ю від різких перепадів температур і опадів.

Чи можна використовувати джмелів разом із бджолами?

Джмелі можуть успішно використовуватися разом із бджолами для запилення рослин. Іноді джмелів несправедливо розглядають як конкурентів бджіл. Зазвичай їх взаємодію можна описати, як миролюбне сусідство. Відомі випадки, коли великі за своїми розмірами джмелі істотно полегшували бджолам збір нектару на рослинах.

Існує безліч варіантів спільної розстановки джмелиних і бджолиних сімей. Ви можете звернутися за допомогою до наших фахівців, які допоможуть розробити найбільш оптимальну схему розташування вуликів з урахуванням всіх факторів.

Чи можна переносити або переміщати вулики?

У разі необхідності, Ви можете перемістити вулик, наприклад, з однієї ділянки на іншу. За кілька годин до заходу сонця, відкрийте вічко (режим “вліт”). Коли все джмелі повернуться у вулик, закрийте вічко та перемістіть вулик. Відкрийте вічко вулика рано вранці, але не раніше, ніж через 2 години після установки.

Як захистити джмелів при застосуванні хімічних препаратів?

Застосування хімічних препаратів для захисту рослин може завдати шкоди джмелям. Деякі препарати можуть впливати на дорослих особин, інші – на личинки, при цьому наслідки застосування хімічних препаратів будуть помітні через тиждень або пізніше. При проведенні хімічної обробки все джмелі повинні бути замкнені всередині вулика і видалені з культури. Перед використанням хімічного препарату відкрийте вічко на становище «вліт». Зачекайте 3-4 години, коли всі джмелі повернуться у вулик. Повністю закрийте вічко, після цього видаліть сім’ю з теплиці. Самим придатним для утримання сімей протягом декількох днів є добре вентильоване приміщення з температурою 15 – 20 С.

Важливо, після хімічної обробки, встановити вулик на колишнє місце. Не знімайте вулик з теплиці на термін більше 3 днів.

Застосування деяких хімічних препаратів не вимагає видалення вуликів з культури. За більш детальними консультаціями звертайтеся до наших фахівців.

Що таке перезапилення і як його уникнути?

Проблема перезапилення актуальна тільки для закритого грунту та тільки для деяких культур.

Наприклад, на початку цвітіння томатів, важливо не перестаратися з кількістю джмелиних сімей. Якщо 100% відкритих квіток мають мітку, це означає, що ледь квітка розкрилася, на неї сідає джміль. При великому дефіциті пилку, джмелі можуть неодноразово відвідувати одну й ту ж квітку, при цьому вже з’являється не окрема мітка, а все тичинки стають коричневими. Тому, на самому початку цвітіння, виставляють половину джмелиних сімей від норми. Це важливо ще для того, щоб в теплиці працювали різновікові сім’ї, щоб уникнути провалів в запиленні.

Для того, щоб уникнути виникнення такого роду проблеми, рекомендуємо провести первинну консультацію у наших фахівців.

Чи варто побоюватися укусів джмелів і використовувати спеціальні засоби захисту?

Джмелі – мирні комахи і жалять тільки тоді, коли відчувають себе загнаними в кут або їх вулик в небезпеці. Виключіть різкі рухи, шум і сильні запахи при роботі з джмелями. При переміщенні вулика, його вічко повинно бути щільно закрите.

Яка тривалість роботи джмелиної сім'ї?

У нормальних умовах активність сім’ї становить 8 – 10 тижнів (для закритого грунту) і 4-6 тижнів (для відкритого грунту). Сім’я може розвиватися і далі, якщо не змінюють її розташування на культурі, не використовують інсектициди і забезпечені сприятливі умови.

Що робити з вуликом після завершення життєвого циклу джмелів?

Наш вулик зроблений з екологічного та біорозкладного матеріалу, що дозволяє легко, і без шкоди для навколишнього середовища, утилізувати вулик після завершення життєвого циклу джмелів.  

Чому робочі джмелі закривають отвори для вильоту воском?

Джмелі закривають отвори воском при великих коливаннях температур або протягах. Джмелі таким способом регулюють клімат гнізда. Немає необхідності видаляти віск з отвору для вильоту. Якщо температура буде стабільною, то джмелі самі приберуть віск.

Чому родина не літає відразу ж після відкриття отвору для вильоту?

До того, як сім’ю джмелів розмістять в культурі, вона виконала довгий шлях. Під час транспортування, джмелі випробували стрес, що в свою чергу може вплинути на їх літальну здатність. Однак, подібне трапляється не часто і, найчастіше, джмелина сім’я адаптується через 3-5 днів. Крім того, на час транспортування в вулику є запас пилку і після прибуття на місце, частина їжі може ще залишитися – це також може бути причиною, чому джмелі не покидають вулик.

Якщо ви використовується джмелів для запилення рослин в закритому грунті, важливо, щоб в теплиці були хороші кліматичні умови для збору хорошою пилку (не тільки температура і вологість, але й подача води до рослин, тому що це впливає на привабливість пилку на квітках для джмелів) . Якщо пилок малопривабливий для джмелів, то у них буде менше стимулу для вильоту на квітки.

Рекомендується відкривати вулики рано вранці. Перед цим вони повинні знаходитися на місці в закритому положенні мінімум 2 години.

Чому одна сім'я активна, а інша ні?

Джмелі – живі організми, кожен з них по-різному реагує на обставини, що змінюються. Ми контролюємо якість відібраних сімей для транспортування, однак вони мають різний вік. В одній партії різниця у віці сімей може становити один тиждень, в залежності від розміру потомства.

Чи потрібна додаткова вентиляція для вулика з фанери?

Ми провели експеримент для вивчення впливу додаткової вентиляції в дерев’яних вуликах на ефективність роботи джмелиних сімей «Жива країна» та ділимося його результатами.

Для проведення експерименту у теплиці (с. Нові Петрівці, Вишгородський район, Київська область) розмістили джмелині сім’ї у стандартному вулику та у вулику з додатковою вентиляцією.

Кліматичні умови в теплиці залишалися стабільними протягом всього періоду спостереження та повністю відповідали оптимальним умовам для роботи джмелів у закритому ґрунті.

Через 3 тижні після установки був проведений контроль морфо-фізіологічного стану джмелиних сімей та оцінена їх фуражировочна активність.

Результати спостереження показали, що за 20 хвилин вилетіли 6 робочих особин, 4 фуражири повернулися в гніздо з обножками, що свідчить про їх ефективну роботу. Джмелина сім’я у вулику знаходилась в робочому стані, її якісні та кількісні характеристики повністю відповідали її стадії розвитку.

У вулику з додатковою вентиляцією за 20 хвилин вилетіла 1 робоча особина, один фуражир без обножки повернувся у гніздо. Сім’я перебувала у неробочому стані, кількість робочих особин, наявність у гнізді молодих маток і трутнів, а також якість і кількість розплоду свідчать про передчасне фізіологічне старіння сім’ї.

Результати спостережень показали, що додаткова вентиляція в дерев’яних вуликах негативно впливає на фуражировочну активність джмелів та призводить до раннього фізіологічного старіння сім’ї.

Використання стандартного вулика «Жива країна» забезпечує ефективну роботу джмелиної сім’ї.